Yüzme Havuzu

Yüzme Havuzu

Su sakinlik ve dinginlik veren, vücut ağrılarını hafifletmede yardımcı olan en rahatlatıcı araç olarak kabul ediliyor. Yüzme ise suyun gücüne karşı koyarak kasları çalıştıran ve diğer tüm klasik egzersizlerden, kalori harcama ve kas çalıştırma açısından üstün olarak görülüyor.

Yüzme havuzumuzun sıcaklığı 28-30 derece ılıktır. Havuzumuzun büyüklüğü 8 x 20 metre, derinliği ise 1.5 metredir. Önce sıcak bölümlerin kullanılmasını ( sauna, buhar odası, hamam) sonra ılık alanlardan yararlanılmasını öneriyoruz.

Yüzmenin Faydaları :

1. Kemik sorunlarında etkilidir. Su; kas, eklem ve dokuların vücudun diğer bölgeleriyle işbirliği içinde veya bağımsız olarak çalışması için omurga üzerindeki baskıyı azaltmada yardımcı olur.
2. Tüm kasları güçlendirir. Yüzme bütün kas gruplarını eşit şekilde çalıştırır, eklem ve kemiklerin korunmasına yardımcı olur.
3. Esnekliği artırır. Suyun içinde kemikler ve eklemler daha da rahatlar. Bu sayede yüzenler esneklik kazanır ve uzuvlarını daha geniş açılarda rahatlıkla açabilirler.
4. Kalp sağlığını destekler. Çoğu kalp hastasına, kan basıncını artıracak ve kalbe aşırı yüklenilecek yorucu fiziksel aktiviteler önerilmiyor. Bu nedenle yüzme, kalp hastaları için ideal bir aktivite olarak görülüyor.
5. Kilo kontrolüne yardımcı olur. Yüzme, bütün kasların senkronize şekilde çalışmasını sağlayarak kilo kaybını ve vücut şekillendirmeyi sağlar.
6. Astım hastalığına iyi gelir. Yüzme solunum hızı ve derinliğini de daha kaliteli hale getirerek astımlı hastaların genel durumunda bir iyileşme sağlar.
7. Kolesterol seviyesini dengeler. Yüzme, enerji üretimi için yağ depolarının kullanımına yardımcı olan bir egzersizdir.
8. Diyabet riskini düşürür. Yüzmeyle birlikte bütün kaslar çalışır ve yağ depolarındaki birikim de azalır. Bu durumda insülin dokuların duyarlılığı artar ve diyabet riski de düşer.
9. Beynin oksijen alımını artırır. Yüzme, solunumu kuvvetlendirerek kan ve dokulardaki oksijen alımının kalitesini de artırır.
10. Genel kan dolaşımını iyileştirir. Yüzme, tüm uzuvları ve kasları harekete geçirerek, kalbe giden temiz kan akışını artırır.